Lankytinos vietos Šiauliuose laukia tavęs. Šiauliai – miestas prie Kryžių kalno ar Kryžių kalnas prie Šiaulių?! Koks bebūtų atsakymas, Kryžių kalnas yra ypatinga ir išskirtinė, pasauliniu mastu unikali vieta, jungianti miestą su Kalnu, Kalną su miestu – Saulės miestu. Su Šiauliais, jau iš tolo – lyg vartams atsivėrus – pasitinkančiais Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus katedros reginiu.
Nesvarbu, iš kurios pusės atvyktumėte – baltas Katedros bokštas Jus lydės kelionėje po miestą, bus orientyras lankantis Šiaulių ypatingose vietose, susipažįstant su miesto istorija ir jo žmonėmis, ieškant to, ko galbūt niekur kitur, jokiame kitame mieste nerasite. Verta pabandyti.
Pradžia kelionėje po miestą gali būti minėtoji Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus katedra, ryškiausias renesansinio manierizmo architektūros kūrinys Lietuvoje. Ant jos pietinės sienos – vienas seniausių saulės laikrodžių, išlikusių mūsų šalyje iki šių dienų, padės suprasti, kiek mes nutolome nuo motinos gamtos. O jeigu pasitaikytų ūkanota diena, ir nebūtų ant katedros sienos laiko rodyklės šešėlio, rodančio laiko pagal Saulę, ieškokite saulės… Saulės laikrodžio aikštėje.
Ji – Katedros pakalnėje, o aikštės viduryje į dangų pakeltas keturių metrų „Šaulys“, įtempęs lanką, auksu spindi net ir niūriausią dieną. Tai vienas svarbiausių miesto akcentų, dar kitaip vadinamas „Auksiniu berniuku“. Jis bei miestiečių ir svečių kojomis nuglūdinti valandas žymintys skaičiai – 1236 – grindinyje tarsi sujungia tris Šiaulių simbolius: Saulę, įprasminančią miesto žemėse įvykusį Saulės mūšį, Šaulį, nuo kurio kildinamas miesto vardas, ir laiką, kuris prabėgo nuo tos dienos, kai miesto vardas buvo paminėtas pirmą kartą.
Netoli Saulės laikrodžio aikštės – Talkšos ežero pakrantė su „Geležine lape“. Ji per trumpą laiką tapo tikra atrakcija atvykėliams (ir ne tik jiems), kurių retas neapkabina Lapės kojos ir nenusifotografuoja su didžiausia gyvūno skulptūra, įtraukta Lietuvos rekordų knygą.
Nuo Talkšos ežero matyti ir kito Jūsų dėmesio verto objekto stogai – iš Vilniaus gatvės pusės visu grožiu ir elegancija pasitinkantis XX a. pr. moderno architektūros statinys su parku ir įspūdingu fontanu – Chaimo Frenkelio vila. Čia veikiantis muziejus pakvies persikelti į praeitį keliaujant per sales, kuriose pasitinka stilizuotos ekspozicijos „Provincijos dvaras ir miestas“, „Žydų kultūros paveldas Šiauliuose: pirkliai Frenkeliai“. O galbūt netyčia Jūsų ranka palies išskirtinio grožio ir šiandien veikiantį, šaltuoju metų laiku patalpas šildantį ir rūmų šeimininkus menantį radiatorių. Chaimo Frenkelio viloje taip pat veikia viena iš nedaugelio Lietuvoje silpnaregiams ir neregiams skirta ekspozicija „Daiktai, kurie kalba“.
Į priešingą pusę, ta pačia Vilniaus pėsčiųjų gatve keliaujant, šiek tiek nuo pėsčiųjų tako gilumon atsitraukusi Šv. Ignaco Lojolos bažnyčia. Joje lankėsi, meldėsi šventasis – popiežius Jonas Paulius II. Pagerbiant šią iškilią asmenybę ir jo apsilankymui atminti prie bažnyčios pastatytas paminklas, čia saugomos Šv. Jono Pauliaus II relikvijos.
Šiauliai – unikalių muziejų miestas, kviečiantis į Fotografijos, Šokolado, Angelo muziejus. Šiauliai garsėja ir vieninteliais Lietuvoje esančiais Dviračių bei Katinų muziejais.
Šiauliai – tarpukario modernizmo architektūros miestas. Minint Europos paveldo dienas 2014 m., Šiaulių “Aušros” muziejus, Lietuvos architektų sąjungos Šiaulių skyrius ir partneriai parengė ekskursijos maršrutą “XX a. pradžios skonis: tarpukario modernizmas Šiauliuose” (Modernizmas Šiauliuose_PDF). Kviečiame susipažinti su tarpukario modernizmo architektūra Šiauliuose.
Jeigu Jūsų kelionė nesibaigia ties miesto riboženkliu, galima sukti link Kurtuvėnų, kur lankytojų laukia autentiškai atkurtas dvaro sodybos kompleksas su unikaliu XVIII a. barokiniu mediniu svirnu. Naisiuose esantis Baltų dievų muziejus, vienintelis toks Lietuvoje, traukia turistus, o gyvenvietė garsėja ne tik nuostabiais gamtovaizdžiais, bet ir kasmetiniais kultūriniais renginiais visai šeimai.
Jeigu pažintį su Šiauliais pradėjote nuo miesto, tiesiog privalote į lankytinų objektų sąrašą įtraukti Šiaulių rajone esantį Kryžių kalną. Tai unikali sakralinė vieta, kurią kasmet aplanko daugiau kaip 500 tūkst. turistų. Suskaičiuota, kad čia yra apie 100 tūkst. kryžių iš viso pasaulio. Gal būtent ši vieta ir yra tai, ko ieškojote?
ŠIAULIŲ TURIZMO GIDAS (PDF) Turistiniai maršrutai, naudinga informacija, žemėlapiai Mūsų mieste jauskitės jaukiai lyg namuose, pamatykite tai, kuo mes didžiuojamės,…
Chaimo Frenkelio vila – viena iš populiariausių kultūrinio turizmo vietų Šiaurės Lietuvoje, tiek šalies, tiek užsienio lankytojams joje garantuojamas turiningas…
Tai vienintelis dviračių istorijai skirtas muziejus Lietuvoje, lankytojus pasitinkantis atnaujinta, interaktyvia ekspozicija. Daugiau kaip prieš tris dešimtmečius įkurtame muziejuje suderintos…
Vienintelis fotografijos meno ir technikos muziejus Lietuvoje, svarbus Lietuvos fotografijos saugojimo ir reprezentavimo centras. 1973 m. įkurtas Fotografijos muziejus yra…
Katinų muziejus įkurtas 1990 metų gegužės 17 dieną Šiauliuose, tuometinėje Jaunųjų gamtininkų stotyje. Jį įkūrė Vanda Kavaliauskienė, kuri eksponatus šiam…
Net 4 nauji maršrutai! Ir tai dar ne pabaiga! Šiaulių turizmo informacijos centras mobiliojoje programėlėje izi.Travel parengė jums staigmeną –…
Naujas, buvusio šiauliečio, kūrėjo Martyno Gaubo meninis akcentas „Penzeliukas“. Gyventojų ir svečių dėmesį traukianti skulptūra skirta vienam žinomiausių Šiaulių dailininkui…
Šiaulių Šv. Ignaco Lojolos bažnyčios šventoriuje pastatytas monumentas popiežiui Jonui Pauliui II. Šį įspūdingą vilniečio skulptoriaus Mindaugo Junčio kūrinį bažnyčiai padovanojo…
Vilniaus gatvė, kaip ir Tilžės gatvė, nutiestos XVIII a. Tai istorinis raktas, vedantis iš rytų į vakarus ar atvirkščiai, taip…
Centrinę miesto aikštę į keturias dalis dalija Aušros alėja ir Tilžės gatvė. Aplink šią aikštę ir pradėjo augti Šiaulių miestas.…
Skulptorius Stanislovas Kuzma tvirtina, jog Šv. apaštalų Petro ir Pauliau katedros transepto pietiniame fasade išlikęs saulės laikrodis – vienas iš nedaugelio…
„Rūtos“ saldainių fabrikas bemaž šimtmetį viliojęs praeivius saldžiais šokolado, karamelės, skrudintų riešutų ir verdamų uogų kvapais, 2012 m. pravėrė savo…
Renesanso epochos architektūros paminklas Šv. Apaštalų Petro ir Pauliaus katedra (iki 1997 m. bažnyčia) – ryškiausias miesto akcentas. Atvykstančiam jis…
Telefonijos muziejus kultūros paveldo pastate Pastatas yra pačiame Šiaulių miesto centre, istorinėje jo dalyje. Tai vienas iš nedaugelio išlikusių istorinių…
Vitražas yra koncertų salėje „Saulė“ (buvusiame kino teatre) pirmojo aukšto fojė, sudaro šios patalpos trijų išorinių sienų perimetrą visu aukščiu.…
Etnokultūros, tradicinių papročių bei pramogų erdvė, supama šiuolaikinio miesto. Sodyboje atkurta malūnininko troba, restauruotas vienintelis Šiauliuose išlikęs XIX a. II…
Angelo muziejus šiauliečiams ir miesto svečiams duris atvėrė 2014 m. rugsėjo 6 d. Nevalstybiniame muziejuje eksponuojama daugiau nei dešimt metų…
Ši arka (nuo Vasario 16-osios gatvės ir Draugystės prospekto atkarpa), lyg ir niekuo neišsiskirianti, iš tikrųjų yra ypatinga, beveik stebuklinga:…
Ant pastato Šiauliuose, kuriame įsikūręs Šiaulių bankas esanti memorialinė lenta įprasmina pasaulio litvako Viktoro Deivido Brenerio atminimą. Jis yra vieno Amerikos…
Susipažinsite su aušrininko, publicisto, istoriko, gydytojo, švietėjo, laisvamanio dr. J. Šliūpo asmenybe, archyvo įkūrimo istorija, jo veikla, archyve saugomomis dr.…